Východní Turecko - po stopách starověkých civilizací, za přírodními krásami a unikátními památkami


 • ubytování: hotelubytování: hotel
  strava: polopenzestrava: polopenze
  doprava: leteckydoprava: letecky
  • Poznávací zájezdy
  • Památky a umění

Po několika letech se opět vracíme do naší oblíbené destinace – do východního Turecka. Navštívíme jak proslulá místa (např. vrchol hory Nemrut, oblast jezera Van, chetitské památky Chattušaš), tak málo známá a málo navštěvovaná, ale o to krásnější a romantičtější místa (horská pevnost Zilkale v pohoří Kačkar, ďáblův hrad Seytan u gruzínské hranice, arménské hlavní město Ani, syrské křesťanské památky na planině Türabdin aj.). Cestu nám opět zkrátí a zpříjemní dva vnitrostátní lety – do Adany a zpět z Ankary.

Jedná se o velmi náročný zájezd pro zdatné cestovatele bez větších zdravotních handicapů (ubytování je na různých místech, delší přejezdy, pěší turistika - nejedná se ale o žádné náročné výstupy, kamenitý terén apod.).

Stravování: polopenze

14x snídaně, 13x večeře

Program zájezdu

1. den: Let Praha – Istanbul – Adana. Dojezd na nocleh do oblasti Osmaniye.
2. den: Seznámení s Neochetitskou říší, která v době kolem 8.st.př.n.l. vytvořila v oblasti dnešního jihovýchodního Turecka monumentální památky v podobě kamenných reliéfů, paláců a pevností. Jedinečný chráněný park KARATEPE-ASLANTAŞ s krásnými výhledy na jezero. GAZIANTEP – unikátní muzeum římských mozaik ze zatopeného města Zeugma. Přejezd do Kahty na nocleh.
3. den: Brzy ráno (před východem slunce) výjezd mikrobusy pod vrchol hory NEMRUT DAGI (UNESCO) s hrobkou komagenského krále Antiocha. K uměle navršenému vrcholu hory ve výšce 2 100 metrů s terasami vyzdobenými sochami řeckých bohů a krále Antiocha již vystoupáme na závěr pěšky. Východ slunce na vrcholu hory. ŘÍMSKÝ MOST z doby císaře Septimia Severa, skalní reliéfy v ARSAMEI a hrobka královen na kopci KARAKUŞ. Odpoledne přejezd kolem Atatürkovy přehrady na Eufratu do Urfy.
4. den: ŞANLI URFA – místo narození proroka Abraháma s významnými mešitami a bazény s posvátnými kapry. Místní trh je jeden z nejpůvodnějších a nejlevnějších v Turecku. Významná neolitická památka GÖBEKLI TEPE (UNESCO) z doby 9600-8200 př.n.l. Nocleh v Mardinu.
5. den: Putování za syrskými ortodoxními křesťany na planinu Türabdin – kostel MAR GABRIEL založený v r. 397. Kostel MOR YAKUB nedaleko Midyatu. Terasovitě vystavěné středověké město MARDIN s několika kostely a nedaleko něj ležící rozsáhlý komplex kláštera DEIR AZ-ZAFARAN založený r. 493. Návrat na nocleh do Mardinu.
6. den: Přejezd přes DIYARBAKIR na řece Tigris k jezeru Van, projdeme se kousek po monumentálních černých hradbách a prohlédneme si starobylou mešitu Ulu camii. Dojezd na nocleh k jezeru Van.
7. den: Začátek okruhu kolem jezera Van . JEZERO VAN je největší turecké jezero ležící v nadm. výšce 1 700 metrů. Seldžucké památky, kónické hrobky a zdobené náhrobky v AHLATU. Rozlehlý kráter vyhaslé sopky NEMRUT DAGI (2 950 metrů vysoká) s termálními prameny a studeným a teplým jezerem. Přejezd kolem jezera do města Van.
8. den: Dokončení putování kolem jezera Van: jeden z nejlépe dochovaných arménských kostelů na ostrově AHTAMAR s krásnou reliéfní výzdobou. Pevnost z dob říše Urartu v ÇAVUŞTEPE. VAN – urartská pevnost Vankale (9. st. př.n.l.) a pod ní staré město Eski Van zničené Turky.
9. den: Malebné MURADIJSKÉ VODOPÁDY u severního okraje jezera Van, odpočinek u čaje u vodopádů. Přejezd do Karsu nedaleko hranic s Arménií. Dle aktuálních možností návštěva paláce ISHAK PASA SARAYI nad Dogubeyazitem . Výsledkem 99 let trvající výstavby je krásný palác, který kdysi ležel na významné Hedvábné stezce z Persie směrem na západ.
10. den: ANI (UNESCO) - zříceniny arménského města z doby raného středověku, bývalo zde 10 000 domů, 1 000 kostelů, monumentální hradby a pevnost, jedinečný hraniční kaňon řeky Achurjan. Nejseverovýchodnější části Turecka u hranice s Gruzií: přejezd kolem vysoko položeného jezera CILDIR, Ďáblův hrad ŞEYTAN KALESI.
11. den: Východní pobřeží Černého moře : fotostop na čajové plantáže u Hopy / Rize. Pevnost ZILKALE vysoko v pohoří Kaçkar Daglari. Horská obec AYDER, možnost procházky nebo koupání v termálních lázních.
12. den: KLÁŠTER SUMELA – nejlépe dochovaný byzantský klášter u Černého moře, bohatá fresková výzdoba. KOSTEL HAGIA SOFIA v Trabzonu. Nocleh v oblasti Giresunu.
13. den: Přejezd po pobřeží Černého moře. Odpoledne AMASYA – v kaňonu řeky malebně položené malé město s hrobkami pontských králů a mnoha islámskými stavbami. Nocleh.
14. den: Prohlídka nejvýznamnějších míst spojených s říší Chetitů: CHATTUŞAŞ (UNESCO) – hlavní město říše Chetitů, rozsáhlé hradby, královský palác, chrámový komplex. Skalní svatyně YAZILIKAYA s reliéfy chetitských bohů. Krásné reliéfy a brána sfing v ALAÇAHÖYÜK.
15. den: Let Ankara – Istanbul – Praha.

květen 2023

21.05. - 04.06.23 neděle - neděle
polopenze letecky (Praha)
49 990 Kč
cena za 15 dní (14 nocí)

květen 2024

18.05. - 01.06.24 sobota - sobota
polopenze letecky (Praha)
49 990 Kč
cena za 15 dní (14 nocí)
(TourOperátor: Mayer & Crocus s.r.o.)

Cena zahrnuje

 • leteckou dopravu Praha - Istanbul - Adana a Ankara - Istanbul - Praha
 • dopravu místním minibusem nebo autobusem dle počtu klientů
 • výjezd minibusy na kráter Nemrut Dagi
 • výjezd minibusy na Nemrut Dagi se sochami
 • českého a tureckého průvodce
 • 14x ubytování v hotelu
 • 14x polopenzi (večeře nemusí být na hotelích)
 • 9x lehký oběd

Cena nezahrnuje

 • bakšišné / spropitné a vstupy
 • V závislosti na změně letového řádu může být zájezd prodloužen o jeden den. V takovém případě bude rozšířen počet ubytování se snídaní a účtován bude povinný příplatek 650 Kč / os.

Výlety

 • pojištění léčebných výloh a storna do 45 000 Kč (příplatek: 900 Kč)
 • 1/1 pokoj (zde povinný při nedoobsazení), omezený počet (příplatek: 7000 Kč)